Hayfene

Bilya Kekik

  • 8690178014217
  • VAR

Bilya Kekik (Top Kekik) - 10 Gr

11,00
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo

Latince ‘keyif dağı’ anlamına gelen Kekik aslen bir Akdeniz bitkisidir. Akdeniz‟in Portekiz, İtalya ve Yunanistan arasındaki bölge kekiğin gen merkezi olarak bilinir. Günümüzde özellikle orta ve kuzey Avrupa ile Kuzey Amerika‟da kekik yoğun olarak tarımı yapılmaktadır.

Çok kolay yetişebilen bir bitki olan kekik bol güneşli iyi drenajlı yerleri tercih eder. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir; kekik yaz, kış taze olarak kullanılabilir, kurutmak için çiçek kafaları bir miktar yaprakla birlikte biçilir.

Kekik keskin kokusu ve fark edilir lezzeti ile nane ailesinden gelmektedir. Kekik bol güneş aldığı kuru iklimlerde, dağ yamaçlarında yetişirse eğer aroması daha kuvvetli olur. Kekik, eski çağlardan beri ilaç ve baharat bitkisi olarak kullanılır. Günümüzde de antiseptik etkisinden faydalanmak maksadıyla çeşitli şuruplara katıldığı bilinmektedir. Antiseptik, yatıştırıcı, gaz söktürücü, balgam söktürücü, kramp çözücü özellikleri bulunur.Özellikle Gıdalarda bozulmaya ve gıda zehirlenmelerine yol açan bakteriler üzerindeki antibakteriyel etkileri nedeniyle son yıllarda en çok rağbet gören bir baharat bitkisidir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı