Hayfene

Çörekotu

  • 8690178014279
  • VAR

Çörekotu 200 gr

14,00
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo

Çörekotu Nedir? 

Tütsülü, fındıksı ve biberli bir aroması vardır. Batı Asya ve Güney Avrupa’ya özgü yerel bir tür olarak yetişir. Sinek kovucu özelliği olduğuna inanılır. Çörek otu, baharat olarak özellikle Ortadoğu ve Hindistan’da kullanılan mutfak ve gıda sanayinde tüm olarak unlu mamulleri süslemek, lezzet vermek, sabit yağı ve uçucu yağı, eczacılık ve kozmetikte kullanılan bir bitkidir. Çok eski çağlardan beri Fransa, Almanya ve Mısır’da kullanılmaktadır. Çörek otunun ülkemizde de köklü bir tarihi vardır. Çörek otu Anadolu’da karamık ve Ģehniz adıyla bilinir.

Çörekotunun Faydaları Nelerdir?

Halk arasında çörek otu mide rahatsızlıklarını giderici, gaz söktürücü ve diüretik olarak kullanılır. Tıp alanında ise gaz söktürücü, idrar söktürücü, bronşit ve öksürüğü hafifletici, emziren hanımlarda süt artırıcı, hoş kokusu nedeniyle müshil vb. ilaçlarda lezzet verici ve koku giderici olarak kullanılır.

-Eklem iltihaplarında etkili olduğu söylenir.

-Karaciğer kanserine karşı koruyucu özellikleri olduğu tespit edilmiştir.

-Akciğer kanserine karşı da koruyucu olduğu belirtilmektedir.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

-Damar hastalıklarını önlediği ifade edilir.

-Hazmı kolaylaştırıcı bir nitelik taşır.

Çörekotu Nasıl Kullanılır?

Ortadoğu’da ekmeklerde, Hindistan’da baharatlı sebze yemekleri ve köri soslarında kullanılır. Hintli aşçılar ancak kavrulduğunda gerçek lezzetine ulaştığına inandıklarından sebze yemekleri ve salatalara kavrulmuş halini eklerler. Türkiye’de tuzlu pastalarda, çöreklerde, böreklerde, ekmeklerde kullanılır. Hem toz hem de tane olarak bala, yoğurda ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Son yıllarda yağı da salatalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ olarak kullanımın soğuk pres çörekotu yağı tercih edilmelidir.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı