Hayfene

Safran

  • 8690178014842
  • VAR

Safran 1 gr

38,50
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo

Safran Nedir?

Kültür bitkisi olan safran sonbaharda çiçek açan ve doğal yaşamda kendi başına bulunmayan çok yıllık bir bitkidir. Botanik araştırmalarına göre ilk olarak Girit’te ortaya çıkmıştır. 20–30 cm boyunda, çiğdem cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharat olarak bilinir. Safran baharatının keskin bir tadı ve saman benzeri bir kokusu vardır. Bunların sebebi, bileşiminde bulunan pikrokrosin ve safranal kimyasallarıdır.

 

Bitki ve baharatlar arasında  en pahalı ve değerli konuma sahip Safran, nadir olması ve kimyasal yapısıyla bu konumu son derece hak eden bir bitkidir. 1 gram safran elde etmek için yaklaşık 150 adet safran çiçeği kullanılır. Bu özel bitkinin tek ya da iki yaprağı tüm yemeğinize ihtiyacı olan lezzeti verecektir.

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran bitkisi balgam söktürücü, uyarıcı, kriz ve ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca iştahsızlık, bronşit, boğmaca, hazımsızlık, uykusuzluk, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklarda kullanımı önerilir. Ayrıca humma, dalak büyümesi, cilt kızamık, çiçek gibi kırmızı lekeler oluşturan hastalıklarda ateş düşürücü ve terletici olarak da safrandan faydalanılır. Fazla miktarda kullanılmaması ve hamileler tarafından tüketilmemesi önem arz eder.

Safran Nasıl Kullanılır?

Safranın gıda olarak kullanımının yanı sıra, hem batı hem de doğu geleneğinde, tedavi amaçlı kullanılmasına yönelik de uzun bir geçmişi vardır.  Yıllarca mutfakta kullanılan bir baharat olarak algılanan safranın, son dönemde, yeniden tedavi edici niteliğiyle kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Özellikle tıpta analjezik ve sedatif özellikleri sebebi ile çok sayıda hastalıkların tedavisi için safran kullanılır. İncil’de de adından söz ettiren bu bitkinin,  eski Yunan, Hindistan ve Mısır’da yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. Etleri yumuşatmak ve lezzetlendirmek için hazırlanan marinadlarda safran kullanılması önerilir.  Ispanaklı Risotto, Deniz Mahsullü Paella, Milano Usulü Risotto, Pilav gibi bazı özel yemekler Safran kullanımıyla lezzet bulur.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı