Hayfene

Bilya Kekik

  • 8690178022700
  • VAR

Bilya Kekik 140 gr

25,00
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo

Kekik bir Akdeniz bitkisidir. Akdeniz'in Portekiz, İtalya ve Yunanistan arasındaki bölge kekiğin gen merkezidir. Bugün, orta ve kuzey Avrupa ile Kuzey Amerika‟da kekik tarımı yapılmaktadır. Et yemeklerinin vazgeçilmez çeşnisi olan kekik çok kolay yetişir. Alçak boylu çalı formundaki bitkisi yayılarak büyür. Her dem yeşil bir bitkidir. Dekoratif manzarası için kayalık bahçelerde veya bordür bitkisi olarak yetiştirilir. Ehli ve yabani birçok çeşidi vardır. Bilya kekik, kekik bitkisiin top şeklindeki parçalarının toplanıp kurutulması ile elde edilir, bilinen kekiklere kıyasla daha yoğun bir tada ve kokuya sahiptir.

Bilya Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik, eskiden beri ilaç ve baharat bitkisi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bile antiseptik olarak çeşitli şuruplara katılarak ( öksürük, bronşit, boğmaca), mide, karın ve baş ağrılarına karşı ilaç olarak kullanılmaktadır. Antiseptik, yatıştırıcı, gaz söktürücü, balgam söktürücü, kramp çözücü özellikleri vardır.

Bilya Kekik Nasıl Kullanılır?

Et yemekleri, çorbalar, salatalar, soslar, sebze yemekleri, bazı balıklar, dolma harçları ve yumurtalı yemeklerde değerlendirilebildiği gibi çay yapılarak da içilir. Ayrıca zeytinyağlarına aroma vermek için kullanılır. Et yemeklerinde, kırmızı renkli soslarda, tavuk ve balık yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Kaynar suda demlenerek çay gibi içilir. Ezme başta olmak üzere birçok mezede ve salatalarda da kullanılır. Zeytinyağı ve zeytin ile çok uyumludur.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı