Canberk

ANTİK ORGANİK TAM SİYEZ UNU

  • 8681144021643
  • VAR

ANTİK ORGANİK TAM SİYEZ UNU 5 KG.

70,00
  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Hızlı Kargo

Siyez unu Hititçe zız kelimesinden türemiştir. 10.000 yıldır Anadolu'da bilinen en eski buğday çeşididir. Hitit ve Frig sofralarını süslemiştir.

Bu buğday 2n-14 kromozom yapısıyla buğdayın atası olarak bilinir.

Siyez buğdayının sert ve kat kat kabuk yapısı ve tek tip olmayan uzunlu kısalı başakları üretimini ve kullanımını zorlaştırır. Başakların uzunlu kısalı olması makine ile hasadı engellediği için buğdayın elle biçilmesi gerekir.

Slow Food Projesi kapsamında Nuh'un tatları olarak da bilinen presidium ürünler arasına Türkiye'den seçilen ilk ve tek üründür.

Bu buğdayın karbonhidrat değeri düşük fakat protein değeri yüksektir. Protein miktarı siyez buğdayında 14-25/100 gr iken diğer buğdaylarda 10-12/100 gr.dır.

Ayrıca yüksek antioksidan içeriği ile hücre yapısını koruyup yaşlanmasını geciktirdiği söylenmektedir

Folik asit ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Folik asit hamilelerce ve küçük çocuklarca tüketilmelidir.  

Yapılan çalışmalarda siyez ununun diğer unlara göre yüksek yağ içeriğine ve daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu ortaya konulmuştur.

Tam tahıl tüketimiyle ilişkili sağlık yararları ve düşük glisemik indekse sahip olmasının yanında, fonksiyonel gıda olarak da protein, fenolikler, tokoferoller ve karotenoidler açısından diğer buğday türlerine göre daha zengin bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Tüm tam tahıllarda olduğu gibi lif bakımından da oldukça zengindir ve sindirim sistemimize dosttur.

Siyez unlarımızın tamamı içinden kepeği ruşeymi ayıklanmadan taş değirmenlerde öğütülerek hazırlanmaktadır.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.
Yukarı